Ako učiť vonku už vie aj druhá stredná škola v Žilinskom kraji
25. 3. 2024Inšpirujte sa skúsenosťami iných a rozvíjajte svoje podnikateľské a inovátorské zručnosti!
5. 4. 2024Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová slávnostne podpísala memorandá o spolupráci stredných škôl – SOŠ stavebnej v Žiline a Spojenej školy v Martine so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR v oblasti REPowerEU.
Pre školy predstavuje podpísanie memoránd zlepšenie vzdelávania a zvýšenie kvality žiakov v odbore Technik energetických zariadení budov.
Realizácia kapitoly REPowerEU v súlade s vytýčenými cieľmi Európskej únie v oblasti boja s klimatickou krízou a prechodom na zelenú ekonomiku, si vyžaduje prípravu vysoko kvalifikovaných odborníkov, ktorí musia disponovať vhodnými zelenými zručnosťami v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Podpisom memoránd zahajujeme spoluprácu v oblasti rozvoja zelených zručností.
Učebne vybudované na stredných školách budú slúžiť na získanie zručností a overovanie nadobudnutých vedomostí v oblasti nasadzovania obnoviteľných zdrojov energie s využitím SMART technológií. Školy ich budú používať na vyučovanie v oblasti zlepšenia nakladania s energiami existujúcich budov smerom k znižovaniu emisií CO2 a využívaniu vodíka. Celková investícia pre obidve školy je plánovaná vo výške dva milióny eur.
Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK: „Teší ma, že Žilinský samosprávny kraj zahajuje reformy v oblasti zelených zručností. Sme krajom inovácií a našou snahou je aj dosahovať technologický progres v súvislosti so šetrením energiami a investovaním do obnoviteľných zdrojov energie. Pokiaľ chceme docieliť rozvoj kľúčových odvetví nášho hospodárstva, je potrebné, aby sa zelené zručnosti stali pre nás samozrejmosťou. Každý z nás môže prispieť k zmene a som rada, že vďaka REPowerEU dostanú naši žiaci a pedagógovia príležitosť rozvíjať svoje odborné zelené zručnosti a byť vzorom pre ostatných.“
Branislav Hadár, riaditeľ ŠIOV: „Dnešným podpisom memoranda otvárame so Žilinským samosprávnym krajom ďalšiu spoluprácu, tentokrát zameranú na rozvoj zelených zručností. Tento krok predstavuje príležitosť aj pre ostatné samosprávne kraje a ich školy v napĺňaní agendy a cieľov vytýčených v ich strategických dokumentoch a Agende 2030. Energetika v smere ochrany svetovej klímy predstavuje kľúčové odvetvie, ktoré si vyžaduje kvalifikovaných ľudí. Verím, že dnes odštartovaná spolupráca nám vzájomne pomôže ich výrazne doplniť.“
Vďaka Plánu obnovy a odolnosti (kapitola REPowerEU) sa urýchľuje zelená transformácia a podnecujú sa veľké investície do energie z obnoviteľných zdrojov.